سفارش تبلیغ
صبا ویژن
شبستان نور
 
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
قالب وبلاگ

سال نو و تعطیلات فرا رسید. خیلی از مردم برای تجدید دیدار با اقوام اولویت گذران این تعطیلات را به دید و بازدیدهای عید اختصاص دادند و بعد از آن به سفرهای برون شهری پرداختند. عده ای هم بعلت ضعف اقتصادی، صله رحم را تا حد بستگان درجه اول انجام دادند و قاعدتاً نتوانستند از سفرهای نوروزی در این فصل زیبا بهره ای ببرند. بعضی از ارگانها از فعالیت نسبی خیلی خوبی برخوردار بودند مثل ارگانهای اطلاع رسانی وضعیت راهها و شرایط جوی، جمعیت هلال احمر، پلیس راه و ... که باید از خدمات همه این عزیزان تجلیل واقعی بعمل آورد که با وجود این موقعیت، در کنار مردم کشورشان و شاید در بعضی مواقع نامناسب جوی، از لذت با خانواده بودن گذشتند و به خدمت رسانی مشغول شدند.
نکاتی هم وجود دارد که خوب است مسئولان در این  ایام که در کشور ما به موقعیتی ثابت مبدل شده است توجه کنند و اگر به پیشرفت کشورمان علاقمند باشیم باید دوستان متخصص و کسانی که نقش کلیدی و مدیریتی دارند به آن توجه کنند:
- در ایام نوروز مراکز درمانی ما از شرایط بسیار تأسف باری برخوردارند. اگر بیماری نیاز فوری به عمل قلب پیدا کند متخصص جراحی قلب فعالیت ندارد و فقط پزشکان عمومی یا انترن فعالیت کاری دارند. درمانگاههای خصوصی کاملاً تعطیلند و اگر فرضا کسی نیاز به استفاده از خدمات دندانپزشکی داشته باشد فقط باید به درمانگاههای شبانه روزی مراجعه کند که در بعضی مواقع از خدمات پزشک متخصص برخوردار نیست. البته این ضعف در شهری مثل تهران کاملاً مشهود است چه رسد به مراکز شهرستانها یا شهرهای کوچک که در حالت غیر تعطیلات هم از امکانات مناسب درمانی برخوردار نیستند. یعنی نظام درمانی کشور با نقص بزرگی در پاسخگویی به بیماران مخصوصاًبیمارانی که نیاز به درمان فوری دارند روبرو می شود و متأسفانه کسی پاسخگوی این خلاء نیست، خلائی که با جان انسانها ارتباط تنگاتنگ دارد.

خدمات


- مراکز حمل و نقل مسافر چه از طریق پایانه های مسافربری و چه از طریق حمل و نقل ریلی و هوایی نیاز به ساماندهی مناسب دارند. مثلاً در مورد جابجایی مسافر از طریق اتوبوسها امکانات نظارتی برای سلامت وسایلی که با جان مسافران در ارتباط هستند باید به درستی ایجاد شود تا کمتر شاهد حوادثی باشیم که ناشی از ضعف وسیله نقلیه می باشد یا افراد شاغل در این بخش را از دقت در کار خود باز می دارد. از یکی از مسافران شنیده شد که هنگام دریافت بلیط برای یکی از شهرهای شمالی کشور، مسیر حرکت با متصدی فروش بلیط هماهنگ شده بود اما در میانه راه راننده به علت ترافیک مسیر، از طی جاده ای که همواره محل رسیدن به مقصد بوده است سر باز زده و درخواست ادامه راه از مسیری غیر از مسیر اصلی نموده و اگر پیگیری تلفنی مسافران دیگر نبود شایداین خانم مسن که خودش به تنهایی سفر می کرده و حمل بار نیز داشته است ناچار به طی مسیری اضافه تر با وسیله ای دیگر می بوده است. قاعدتاً پلیس راه که از وضعیت راهها مطلع می باشد بایستی قوانین و راههای خروج از ترافیک را با توجه به ایام خاص نوروز به گونه ای تعبیه کند که  اولاً ارگانهای مربوطه از آن مطلع باشند و ثانیاً فشار ترافیک باعث ایجاد تصمیمات نامعقول برخی رانندگان و سرگردانی مسافران نشود. جدا از بحث روانی ترافیک و یا ضعف ‌آمد و شد هدر رفتن بنزین در اتومبیلهای ساکن ولی روشن در ترافیک و استهلاک وسایل و قطعات اتومبیلها مسأله ای است که متأسفانه کمتر به آن پرداخته می شود.
- مراکز خدماتی بین راه جهت مسافران گاهاً از خدمات و شرایط مناسبی برخوردار نیستند: عدم کنترل مناسب وزارت بهداشت در برخی مواقع ، باعث نارضایتی مسافران می باشد. سرویسهای بهداشتی بسیار غیر بهداشتی که حتی از مایع صابون مناسب برخوردار نیستند، امکان خشک کردن دستها بعد از نظافت ندارند، از تهویه نامناسبی برخوردارند و فضای عمومی آن بسیار آلوده است. افراد آشپز در مراکز و رستورانها از  لباس مناسب و تمیز برخوردار نیستند و استفاده از دستکش یکبار مصرف به وسیله ای تجملی و غیر قابل استفاده در این مراکز مبدل شده است. میزهای غذاخوری از استاندارد بهداشتی بودن بهره ای نبرده اند و بیشتر به حواشی خدمات رسانی این مراکز توجه می شود.
- مراکز فروش اقلام خوراکی در بین شهرها از قیمت سرسام آور برخوردار است و حتی گاهاً دو برابر قیمت مصرف کننده مندرج بر روی کالا، از خریدار دریافت می شود. کنترل قیمت شاید در مورد مراکز داخل شهری بیشتر اعمال می شود تا مراکز بین شهری.
اینها گوشه ای از ضعفهای کشور ما در تعطیلات نوروز است که بایستی مسئولان فکری اساسی بابت آن بخرج دهند و در این ایام که هرساله کشور ما با آن روبروست، باید هر ساله قدمهای بزرگ و قابل توجهی برداشته شود تا رونق سفرها و بهره بیشتر مردم از این روزها فراهم شود.


[ یکشنبه 93/1/17 ] [ 11:15 عصر ] [ شبستان ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
آرشیو مطالب
امکانات وب


بازدید امروز: 115
بازدید دیروز: 135
کل بازدیدها: 235993